Så hittar du vinnarna inom Foodtech

En analys från Nicoyas foodtech-experter ger en fingervisning om framtidens växtbaserade vinnare

Vad krävs då för att rida på vego-vågen? Våra foodtech-experter har detaljanalyserat vad som får mer än 1500 svenska matköpare att välja växtbaserat. ”Vego" fortsätter att växa - och synen på växtbaserade produkter normaliseras i takt med att de når allt bredare grupper. I ålderssegmentet 50+ äter nu två av fem konsumenter vegetariskt minst en gång i veckan. Nicoya har gjort en studie i hur du hittar framtidens vinnare och den är nu tillgänglig för allmänheten. Ladda ner rapporten här nedan!

Klicka här för att ladda ner rapporten "Så hittar du vinnarna inom Foodtech"
About Nicoya
Nicoya is an investment company with the focus of owning and developing companies operating to develop the future of food. With a data-driven approach and deep industry knowledge, we identify interesting investment objects that operate in between food and technology, where the application of technology is used to improve agriculture, food production, supply chain and distribution channels. Through active ownership, Nicoya's ambition is to become the Nordic leading investor and accelerator for companies operating in the food tech industry that want to contribute to a more sustainable world.
Read more about us!

OUR TEAM

Christopher Slim
CEO & Co-founder
christopher.slim@nicoya.se
+46 (0)70 973 76 34
Fredrik Arvius
Co-founder
fredrik.arvius@nicoya.se
+46 (0)70 272 14 40
David Karlsson
Investment Director & Co-founder
david.karlsson@nicoya.se
+46 (0)70 245 54 42
Sara Arvius Heidenvall
Co-founder
sara.arvius.heidenvall@nicoya.se
+46 (0)73 944 47 05
Carolin Moberg
COO & Co-founder
carolin.moberg@nicoya.se
+46 (0)76 186 94 96
Leon Allinge
Business Developer
leon.allinge@nicoya.se
+46 (0)72 302 12 27